Ubezpieczenie salonu urody

Fryzjer, stylistka, masażysta, kosmetyczka… każda osoba dbająca o detale urody swoich Klientów, wykonuje tak naprawdę pracę artysty. Tego typu praca nie polega tylko na układaniu fryzur na życzenie Klienta, to praca twórcza, kreatywna, wymagająca wysokich umiejętności, dużej troski o Klienta i często nie taniego sprzętu czy wyposażenia salonu.

Ubezpieczenie tego typu działalności obejmuje bardzo szeroki zakres. Z jednej strony dotyczy to wartości materialnych, takich jak sam lokal czy znajdujący się w nim sprzęt, ale również odnosi się do odpowiedzialności, jaką ponosi fryzjer/ stylista/ właściciel salonu wobec swoich Klientów.

Ubezpieczenie majątku/ poniesionych nakładów: do prowadzenia tego typu wyspecjalizowanej działalności wymagany jest lokal, nie obsłużymy przecież Klienta przez internet, czy na wolnym powietrzu. Lokal do prowadzenia działalności takiej jak salon fryzjerski, czy salon urody trzeba dostosować do tego, by dało się w nim pracować oraz do tego, by Klient czuł się tu po prostu komfortowo. A to są realne koszty, jakie trzeba ponieść rozpoczynając taką działalność. Co możemy zatem ubezpieczyć w ramach posiadanego majątku, oraz poniesionych nakładów inwestycyjnych:

– bezwzględnie należy ubezpieczyć poniesione nakłady inwestycyjne, które poczyniliśmy na adaptację lokalu. Dotyczy to malowania ścian, położonych na nasz koszt płytek, montażu klimatyzacji itp.;

– sam lokal to nie wszystko. Liczy się też specjalistyczne wyposażenie, maszyny i urządzenia w znajdujące się w salonie, takie jak nożyczki, suszarki, maszynki, fotele, specjalistyczne łóżka w salonach urody, czy w końcu łóżka do solarium;

– kosmetyki, szampony, odżywki i wszelkiego rodzaju inne produkty niezbędne do właściwego wykonania usługi. Część z nich stanowi naszą własność, część natomiast, to środki obrotowe, czyli tak naprawdę własność osób trzecich- niezmiernie istotne jest, by określić tego typu szczegóły podczas zawierania polisy ubezpieczenia, by „w razie czego” mieć pewność, że wszystko ubezpieczyliśmy właściwie i na właściwe wartości;

– służbowy sprzęt elektroniczny, np. laptopy, ubezpieczyć możemy osobno na zasadzie „all risk”, czyli od wszystkich ryzyk- ubezpieczony będzie zatem nie tylko na terenie zakładu, ale również w aucie. To jak powinien być zabezpieczony w pojeździe definiują już dokładnie ogólne warunki towarzystw ubezpieczeniowych, a trzeba mieć świadomość, że warunki te potrafią się znacznie różnić.

Czym innym są zatem środki obrotowe, czym innym poniesione nakłady inwestycyjne, czym innym mienie pracowników, czym innym posiadane na własność mienie (czym innym w ramach tego jest elektronika), a czym innym mienie, które jako firma wzięliśmy w leasing. Wszystko to trzeba odpowiednio nazwać i określić już na etapie zawierania polisy ubezpieczeniowej. Warto też zwrócić uwagę na to co zawierają warunki ogólne ubezpieczenia, czy wypłata odszkodowania następuje według wartości netto, czy brutto, według wartości rzeczywistej, czy też odtworzeniowej, czy na pierwsze ryzyko, czy na zasadzie stałej sumy ubezpieczenia. Chętnie doradzimy, podpowiemy, wyjaśnimy!

Odpowiedzialność cywilna prowadzonej działalności:

Język ubezpieczeniowy mówi o odpowiedzialności cywilnej deliktowej oraz kontraktowej. Ale co to oznacza dla zwykłych ludzi, dla normalnych przedsiębiorców?

Odpowiedzialność kontraktowa odnosi się do nienależytego wykonania umowy, czy nie wykonania usługi z należytą starannością (np. strzyżenie, ułożenie odpowiedniej fryzury, wykonanie depilacji, manikiuru czy pedikiuru). W tym przypadku stwierdzenie nieprawidłowości jest jednak niezmiernie ciężkie ze strony „poszkodowanego”. Odpowiedzialność deliktowa z kolei to już bardziej zdarzenia losowe, jak np. poparzenie nieprawidłowo użytą substancją chemiczną, czy w wyniku nieprawidłowego użycia suszarki lub innego urządzania. Należy mieć też świadomość, że Klient/ Klientka może też pośliznąć się na śliskiej podłodze, czy też przed lokalem na oblodzonym chodniku. W każdym z tych przypadków domagać może się od nas zadośćuczynienia, polisa daje gwarancję tego, że wypłatę odszkodowania przejmie za nas firma ubezpieczeniowa.

Ważne są też dodatkowe klauzule:

  • OC najemcy nieruchomości (lokal/ budynek, który wynajmujemy),
  • OC najemcy ruchomości (korzystamy z urządzeń, maszyn wynajętych od osób trzecich),
  • OC za podwykonawców (zatrudniamy fryzjerów prowadzących własną działalność gospodarczą),
  • OC z tytułu zakażeń, przeniesienia chorób zakaźnych (w tym m. in. HIV).

Related posts

Leave a Comment