Zielona Karta

Zielona Karta to polisa Odpowiedzialności Cywilnej (OC) dla kierowców udających się poza granice Unii Europejskiej.  Oficjalna nazwa tego typu polisy to Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego- nazywana jest Zielona Kartą, ponieważ taki kolor ma druk, na którym wystawiany jest stosowny dokument dla kierowców poruszających się „w ruchu zagranicznym”.

Do państw takich jak Ukraina, Rosja, czy Białoruś, nie jest w końcu z Poznania aż tak daleko jakby mogło się nam wydawać! Sentymentalne, czy biznesowe podróże do miejsc takich jak Lwów, Kaliningrad, czy Mińsk są przecież na porządku dziennym.

Teoretycznie „Zielona Karta” jest najczęściej darmowa lub kosztuje około 20 złotych, jako dodatek do standardowej polisy OC pojazdu. Z reguły jednak nie jest wystawiana z „automatu”. Musimy o nią dodatkowo zawnioskować. Agent ubezpieczeniowy musi zaznaczyć taką opcję już na etapie składania wniosku o ubezpieczenie.  

Warto pomyśleć o tym zawczasu, czyli w momencie kupowania zwykłej polisy OC.

Dlaczego?

Ponieważ wiele Państw, które leżą w naszym „zasięgu samochodowym” nie ma podpisanych stosownych umów z Unią Europejską, czy systemów informatycznych, które pozwalały by na weryfikację polis ubezpieczeniowych wystawionych poza ich granicami. Panuje tam „kult pieczątki” znany nam z naszej nieodległej przecież historii.

Do wcześniej wykupionej polisy możemy oczywiście Zieloną Kartę dołączyć, ale nie ma co łudzić się, że dostaniemy ją „od ręki”, szczególnie, gdy polisę OC kupiliśmy on-line, czy telefonicznie (direct). Agent ubezpieczeniowy jest w stanie ją wystawić, jeśli to z nim zawarliśmy wcześniej polisę OC komunikacyjnego. Firmy oferujące polisy przez internet, lub sprzedające je telefonicznie będą musiały wysłać nam dokument z pieczątką przy pomocy tradycyjnej poczty… to trwa… nawet do 3 dni. Co więc, jeśli wyjeżdżamy jutro i na jutro potrzebujemy polisę?

Są na szczęście rozwiązania i tego problemu. W sytuacji, gdy wjeżdżamy do kraju, gdzie wymagana jest Zielona Karta, a nie posiadamy jej akurat przy sobie (lub nie wykupiliśmy jej wcześniej), po przekroczeniu granicy kupić możemy tzw. „OC graniczne”. Kupujemy je wówczas już w firmie ubezpieczeniowej działającej na terenie kraju do którego się udajemy. Są to polisy krótkoterminowe, na 15, czy też 30 dni.  Koszt różni się w zależności od kraju, do którego się wybieramy. Cena takiej polisy, np. w przypadku wyjazdu na Ukrainę wyniesie równowartość około 10 euro.

Lista państw zrzeszonych w systemie Zielonej Karty:

– Albania

– Białoruś

– Bośnia i Hercegowina

– Czarnogóra

– Iran

– Izrael

– Macedonia

– Maroko

– Mołdawia

– Rosja

– Tunezja

– Turcja

– Ukraina

Wybierając się za granicę, warto pomyśleć nie tylko o ubezpieczeniu auta, ale również zadbać o nas samych. Niezbędne jest bowiem ubezpieczenie na okoliczność leczenia szpitalnego, wypadku, czy specjalistycznego transportu do kraju, gdyby wydarzyło się coś nieoczekiwanego (więcej tutaj: Ubezpieczenie w podróży).

Related posts