NNW auto

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, często sprzedawane wraz z polisą OC pojazdu, tak naprawdę zabezpiecza od następstw wypadku tylko kierowcę (o ile jest właścicielem pojazdu). Jako, że życie pisze swoje scenariusze, warto odnieść się do przykładów.

Z ŻYCIA WZIĘTE

  1. Auto prowadzi właściciel samochodu, następuje wypadek z jego winy, ucierpiały nie tylko pojazdy, ale również osoby w nimi podróżujące. Odszkodowanie wobec tych osób (jak i poszkodowanych z drugiego pojazdu) i tak wypłacone zostanie z OC pojazdu sprawcy wypadku. On natomiast otrzyma wypłatę właśnie z polisy NNW. Pasażerowie mogą oczywiście również uzyskać wypłatę z tego typu ubezpieczenia, ale pamiętać należy o relatywnie niskich sumach ubezpieczenia rzędu 5.000- 20.000 zł zależnie od firmy ubezpieczeniowej.
  2. Auto prowadzi osoba trzecia, ale samochodem podróżuje również właściciel w charakterze pasażera. Dochodzi do wypadku. Co wtedy? Jako właściciel również otrzymujemy wypłatę z polisy NNW, pozostali poszkodowani zadośćuczynienie otrzymują z polisy OC, ponieważ w Polsce, czyli również w Poznaniu i okolicach, ubezpieczony jest pojazd, nie kierowca- zgodnie z naszym ustawodawstwem kolizje i wypadki powodują samochody, a nie kierowcy. Inaczej jest np. w Wielkiej Brytanii, gdzie ubezpieczony jest kierowca, a nie pojazd.
  3. Co jeśli poruszamy się jako kierowca autem służbowym i powodujemy wypadek, w którym poszkodowane są osoby jadące razem z nami?

Related posts