OC auto

Polisa OC, to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie jakie posiadać musi kierowca.

Nie do końca jest prawdą, że OC w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych nie różni się niczym poza składką.

Istotna jest np. bezpośrednia likwidacja szkody (BLS). Co to takiego? Załóżmy (odpukać w niemalowane), że miałeś kolizję/ wypadek (więcej tutaj: Wypadek, a kolizja- różnica) z winy innego kierowcy i należy Ci się odszkodowanie z jego OC. Jeśli sam posiadasz dobre OC, możesz tę szkodę zgłosić bezpośrednio do swojej firmy ubezpieczeniowej, ta bezpośrednio wypłaci Ci odszkodowanie, a dopiero później sama zajmie się dochodzeniem odszkodowania od firmy, która ubezpieczała sprawcę całego zdarzenia. Łatwiej? Łatwiej!

pdf-icon

OŚWIADCZENIE SPRAWCY KOLIZJI DROGOWEJ DO POBRANIA I WYDRUKU

 

Dochodzi do tego kwestia utraty wartości pojazdu, który naprawiony nawet przez autoryzowany serwis (ASO) traci na swojej wartości handlowej- jeśli to kto inny był sprawcą zdarzenia, firma ubezpieczeniowa winowajcy powinna wypłacić nie tylko odszkodowanie za materiały i robociznę, niezbędne do tego by doprowadzić Twój pojazd do stanu pierwotnego, należy Ci się również wyrównanie za utratę wartości rynkowej Twojego pojazdu. Jest to jeden z powodów, dlaczego w ostatnim czasie wzrosły składki za polisy obowiązkowego ubezpieczenia posiadaczy pojazdów (więcej tutaj: Utrata wartości po wypadku).

Wiele firm pozwala też na dodatkowe ubezpieczenie poszczególnych elementów bez potrzeby kupowania pełnego AutoCasco (AC) (więcej tutaj: AC pojazdu). Tego typu ochrona polega między innymi na ubezpieczeniu szyb w pojeździe.

Do obowiązkowego OC, często proponowane jest ubezpieczenie NNW. Dlaczego warto je wykupić i czy ma to sens? (więcej tutaj: Ubezpieczenie NNW pojazdu)

Pamiętać trzeba też o tym, że Zielona Karta (Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego) nadal jest niezbędna, gdy udajemy się poza Unię Europejską, do krajów takich jak np. Ukraina, Białoruś czy Rosja. Jako mieszkańcy Poznania i okolic, wyjeżdżamy przecież nie tylko do Niemiec, Czech, czy na Słowację.

Do polisy OC często dodawane jest również podstawowe ubezpieczenie assistance, które gwarantuje nam pomoc w razie kolizji czy wypadku, ale czasem firmy ubezpieczeniowe oferują nam w pakiecie ubezpieczeniowym coś więcej (więcej tutaj: Assistance pojazdu).

Co dzieje się z moją składką za ubezpieczenie, jeśli sprzedam pojazd w  trakcie trwania polisy? (więcej tutaj: Co dzieje się ze składką po sprzedaży auta/ pojazdu).

Wiele firm ubezpieczeniowych za odpowiednią dopłatą oferuje też ochronę posiadanych zniżek, zatem nawet jeśli dojdzie do zdarzenia z naszej winy, mamy szansę zachować posiadane już zniżki na kolejny rok.

A co jeśli poruszamy się po drogach bez obowiązkowego ubezpieczenia? (więcej tutaj: Kara za brak OC).

Naszą historię OC sprawdzić możemy na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wymaga to co prawda krótkiej rejestracji w systemie, ale w niektórych sytuacjach może okazać się przydatne (więcej tutaj: Historia OC).

Dlaczego OC pojazdów w 2016 roku tak bardzo podrożało? (więcej tutaj: Wzrost składek za OC komunikacyjne w 2016 roku)

 

pdf-icon

FORMULARZ WYPOWIEDZENIA UMOWY OC POSIADACZA POJAZDU DO POBRANIA I WYDRUKU

 

Related posts