Wypadek, a kolizja- różnica

Wbrew pozorom różnica pomiędzy wypadkiem, a kolizją wcale nie wynika ze stopnia zniszczenia pojazdów.

Wynika ona z tego, czy w zdarzeniu ucierpieli ludzie, czy też nie. Jeśli w zdarzeniu drogowym ktoś zginął, zmarł w jego wyniku w szpitalu, albo jego leczenie trwa dłużej niż 7 dni, wtedy mówimy o wypadku. Z kolizją mamy do czynienia wtedy, gdy ucierpiały tylko pojazdy, czy inna infrastruktura, ale nie ma żadnych szkód osobowych.

Czasem na miejscu zdarzenia ciężko jest je „na gorąco” zaklasyfikować, dlatego też należy przyjąć, że jeśli którykolwiek z uczestników odczuwa ból mogący świadczyć o obrażeniach wewnętrznych czy złamaniach, lepiej przyjąć, że mamy do czynienia z wypadkiem. W takim przypadku należy wezwać odpowiednie służby. Przy kolizji nie jest to konieczne, wystarczy, że strony winę ustalą między sobą. Oczywiście jeśli nawet przy błahej kolizji pojawią się wątpliwości co do posiadanych przez uczestników dokumentów (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, brak polisy OC), wątpliwość budzić będzie trzeźwość któregoś z nich, czy też jeśli nie będziemy w stanie polubownie wskazać sprawcy, wtedy również powinniśmy na miejsce wezwać policję.

To czy zdarzenie jest kolizją, czy wypadkiem ma też inne konsekwencje. Przede wszystkim po kolizji, jeśli jest to możliwe, pojazdy należy niezwłocznie usunąć z jezdni, tak by nie stanowiły zagrożenia w ruchu, oraz by tego ruchu nie utrudniały. Po wypadku natomiast pojazdów ruszać nie wolno, aż do przyjazdu odpowiednich służb.

Inna jest też klasyfikacja prawna obu zdarzeń. Po kolizji sprawca odpowiada za wykroczenie, które zakończyć  może się mandatem lub karą grzywny. Powodując wypadek, odpowiadamy za przestępstwo.

 

pdf-icon

OŚWIADCZENIE SPRAWCY KOLIZJI DROGOWEJ DO POBRANIA I WYDRUKU

 

 

Related posts

Leave a Comment