OC rowerzysty

Jazda na rowerze to już nie tylko hobby, czy weekendowy sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu. W dobie zakorkowanych miast, a także w związku ze znaczną poprawą infrastruktury rowerowej, jednoślady stały się pełnoprawnym środkiem komunikacji w miastach i Poznań nie jest tu wyjątkiem.

Intensywne użytkowanie roweru wiąże się jednak z różnego rodzaju ryzykami oraz odpowiedzialnością- w tym odpowiedzialnością cywilną (OC). Kierowcy samochodów posiadać muszą obowiązkowe ubezpieczenie, rowerzyści jak na razie nie są do tego zobligowani, co wcale nie oznacza, że nie powinni go mieć.

Wystarczy sobie wyobrazić sytuację, gdy jadąc przecież zgodnie z prawem, omijamy stojące w korku auta, a jednym z nich jest drogi mercedes, którego lusterko możemy niechcący uszkodzić. A takie lusterko nie jest tanie! Może się też zdarzyć, jak każdemu kierującemu niezależnie od pojazdu którym się porusza, że spowodujemy kolizję wyjeżdżając z ulicy podporządkowanej. Naprawa innych pojazdów, które mogą w takiej kolizji ucierpieć wynieść może nawet kilka tysięcy złotych, bez polisy OC w życiu prywatnym, będziemy musieli uregulować rachunek, który wystawi poszkodowanemu warsztat z własnej kieszeni. Warto się przed tym zabezpieczyć.

Ale co jeszcze, poza odpowiedzialnością cywilną ubezpieczyć może rowerzysta? Można wykupić polisę dotyczącą następstw nieszczęśliwych wypadów (NNW), tego typu polisa zapewni nam finansowanie, gdy w wyniku wypadku na rowerze wydarzy się nam skręcenie, złamanie, czy utrata wzroku.  Dodatkowo ubezpieczyć możemy przewożony bagaż,  a także wykupić polisę typu Casco, ale najczęściej tylko do określonej wartości, która może niestety okazać się niższa, aniżeli wartość rynkowa roweru.

Niektóre firmy ubezpieczają rowery od kradzieży, ale co istotne musi to być kradzież z włamaniem, czyli tak naprawdę możemy rower ubezpieczyć w ramach polisy na dom czy mieszkanie jako mienie ruchome- wiele polis mieszkaniowych obejmuje swoim zakresem również pomieszczenia przynależne (piwnica, garaż). W takim przypadku istotne jest spełnienie warunków odpowiedniego zabezpieczenia tych pomieszczeń przed kradzieżą.

Reasumując, produkty skierowane bezpośrednio do rowerzystów zawierają wiele rozwiązań, które zapewnić sobie możemy w ramach innych polis, takich jak OC w życiu prywatnym, czy polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dlatego warto się zastanowić jaką ochronę już posiadamy, by nie dublować zakresu pewnych rozwiązań.

Related posts