Ubezpieczenie od kradzieży (AC)

Choć kradną coraz mniej, to jednak kradną nadal!

Co kradną? Gdzie kradną? Jak kradną? Kiedy kradną? Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą auta?

Dobre wiadomości są takie, że pomimo coraz większej ilości pojazdów poruszających się po polskich, wielkopolskich i poznańskich drogach, liczba notowanych kradzieży systematycznie spada.

Zła wiadomość jest taka, że na podstawie danych z 2015 roku, średnio co 39 minut gdzieś w Polsce auto odjeżdża bez wiedzy właściciela.

W  całym 2015 roku na terenie województwa wielkopolskiego zginęło 1516 aut.

Daje nam to trzecie, niechlubne, miejsce na podium, zaraz za Mazowszem i Śląskiem.

Niezmiernie istotne z punktu widzenia posiadacza polisy Auto Casco jest to, by nie zostawiać dowodu rejestracyjnego w aucie. Gdy auto prowadzone przez złodzieja odjedzie wraz z dowodem rejestracyjnym, zaczynają się schody.

CO KRADNĄ?

Obiegowa opinia znajduje swoje odzwierciedlenie w statystykach zarówno policyjnych, jak i tych prowadzonych przez firmy ubezpieczeniowe. Najpopularniejsze wśród amatorów cudzej własności nadal pozostają volkswageny i audi. Wynika to z popularności tych modeli na rynku wtórnym, wiele aut tych marek trafia do nas, jako używane, zza naszej zachodniej granicy.

W skali kraju zwrócić należy też uwagę na popularność nowych modeli mazdy… zarówno wśród Klientów salonów tej marki, jak i wśród złodziei. Tu popularność w szarej strefie tłumaczyć należy wysokimi cenami części zamiennych. Co znamienne, modele tej japońskiej marki najczęściej kradzione  są w stolicy i okolicach, natomiast nie pozostaje to bez wpływu na stawki ubezpieczeniowe dotyczące tych samochodów na terenie całego kraju, w tym w Poznaniu i Wielkopolsce.

Lista aut najczęściej kradzionych w 2015 roku na terenie Wielkopolski (TOP 10):

  • AUDI A4 78 sztuk
  • VW GOLF 71 sztuk
  • CITROEN C3 49 sztuk
  • RENAULT CLIO 46 sztuk
  • VW TOURAN 38 sztuk
  • RENAULT MEGANE 37 sztuk
  • PEUGEOT PARTNER 30 sztuk
  • AUDI A6 29 sztuk
  • VW PASSAT 28 sztuk
  • FORD MONDEO/ AUDI A5 24 sztuki

polisa ubezpieczenie od kradzieży auta poznań

JAK KRADNĄ?

Samochodów nie kradną już przypadkowi złodzieje z Wildy, Jeżyc, Rataj, czy Piątkowa- ich łupem padają co najwyżej wkłady do lusterek. Kradzieżą pojazdów w XXI wieku zajmują się zorganizowane grupy przestępcze.

To doskonale działający mechanizm, w którym każdy ma swoje zadania, role w których się specjalizują się poszczególne osoby.

Jedni włamują się do aut i uruchamiają je, drudzy transportują pojazd z miejsca kradzieży do tzw. „dziupli”, jeszcze inni specjalizują się w demontażu pojazdu na części. Jeśli auto nie zostanie rozebrane na czynniki pierwsze, to paser „legalizuje” pojazd na podstawie fałszywych dokumentów.

Często grupy przestępcze specjalizują się w kradzieży konkretnych marek czy modeli. Potrafią zainwestować w zakup pojazdu danego typu tylko po to, by po szczegółowej analizie zabezpieczeń nie musieć płacić już za kolejne auta.

Popularna jest kradzież „na stłuczkę”. Złodzieje celowo powodują niegroźną kolizję z wytypowanym wcześniej pojazdem, a gdy zdenerwowany właściciel zostawia kluczyki w stacyjce wysiadając z samochodu celem sprawdzenia zaistniałych szkód, złodziej wsiada do auta i… po prostu nim odjeżdża…

Na podobnej zasadzie działają metody „na butelkę”, czy „na kamień”. W zaparkowanym pojeździe pomiędzy kołem a nadkolem złodzieje umieszczają plastikową butelkę lub kamień. Gdy właściciel auta chce ruszyć, do jego uszu dobiega niepokojący dźwięk tarcia, czy uderzenia. Wysiada z pojazdu by sprawdzić co się stało. W tym czasie do auta wsiada złodziej i… po prostu nim odjeżdża…

Posiadacze droższych aut powinni być też ostrożni korzystając z myjni czy serwisów, gdzie często przekazują kluczyki od auta pracownikom. Grupy przestępcze potrafią podstawiać tam swoich ludzi, których faktycznym zadaniem jest przejęcie pojazdu. Taki człowiek wsiada do auta i… po prostu nim odjeżdża…

Kolejnym pomysłem przestępców jest metoda „na śpiocha”. To po prostu zwykłe włamanie do domu, podczas którego kradzione są kluczyki do auta (czasem również dokumenty). Złodzieje często obserwują najpierw swoje potencjalne ofiary, sprawdzają ich zachowania i zwyczaje, po to by wejść w odpowiedniej chwili.

Elementy pojazdów z kolei giną z kolei w Poznaniu najczęściej w godzinach nocnych: z soboty na niedzielę oraz ze środy na czwartek. W niedziele i czwartki odbywa się bowiem przy Torze Poznań w Przeźmierowie giełda samochodowa, resztę można dopowiedzieć sobie samemu…

Jeśli posiadamy wyposażenie dodatkowe o znacznej wartości, jak np. alufelgi, warto w trakcie rozmowy z agentem poruszyć ten temat (więcej tutaj: Ubezpieczenie wyposażenia dodatkowego pojazdu).

SKĄD i KIEDY KRADNĄ?

Różne sposoby kradzieży wykorzystywane są w różnych porach dnia. Sposobu „na butelkę” powinniśmy spodziewaćubezpieczenie kradzieżowe auta poznań się w ciągu dnia, często w weekendy, np. w okolicach centrów handlowych (w miejscach, gdzie nie sięga już monitoring), z kolei metoda „na śpiocha” stosowana jest najczęściej w nocy, nocne kradzieże zgodnie z policyjnymi statystykami mają miejsce najczęściej w godzinach 23:00- 4:00 rano.

Najczęściej kradzione są auta zaparkowane na parkingach niestrzeżonych, gdzie złodzieje nie muszą ryzykować, że ich działania wychwycą np. kamery monitoringu.

JAK SIĘ ZABEZPIECZYĆ?

Fabryczne zabezpieczenia to jedno, ale dla złodziei specjalizujących się w kradzieży danej marki, czy modelu, nie stanowią one absolutnie żadnej przeszkody

Ceny polis ubezpieczeniowych rosną, ale głównie rosną ceny obowiązkowych polis odpowiedzialności OC, a nie AC (w tym kradzieżowe)

Propozycje składek AC dla aut marek takich jak np. mazda, czy audi potrafią w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych sięgać… wartości rynkowej auta. Firmy ubezpieczeniowe, zgodnie z prawem muszą oferować Klientom ubezpieczenie tego typu aut, z drugiej strony, ryzyko jest na tyle wysokie, że starają się potencjalnych Klientów jak najbardziej skutecznie zniechęcić do wykupienia polisy akurat w ich właśnie towarzystwie ubezpieczeniowym.

(źródło: Komenda Główna Policji)

Related posts